میلگرد

میلگرد (raber)

در دنیای امروز، در سازه های ساختمانی ،صنعتی،راه سازی و… از متریال های متفاوتی در سازه ها استفاده می شود.یکی از پایه های اصلی این سازه ها فولاد می باشد که با توجه به نوع سازه از محصولات مختلفی استفاده خواهد شد. میلگرد از جمله محصولات مهم نهایی فولادی می باشد که به منظور افزایش استحکام سازه مورد استفاده واقع می شود. میلگرد یکی از پر مصرف ترین و پر گردش ترین محصولات فولادی می باشد. عموما از به هم تنیدن شاخه های سایز های مختلف میلگرد با بتن در سازه ها استفاده می شود.

تعریف میلگرد

میلگرد یا آرماتور (Rebar) یک مقطع فولادی طویل و توپر استوانه‌ ای شکل است، که با درصد معادلی بین 0.3 الی 0.37 کربن تولید می شود. میلگرد یکی از اصلی‌ترین مصالح در صنایع مختلف محسوب می‌شود که کاربردهای فراوانی دارد. میلگرد ها با استاندارد های مختلفی تولید می شوند.

کاربرد میلگرد

میلگرد ها با توجه به استاندارد ها و آلیاژ های متفاوتی که دارد مصارف مختلفی دارد. عموما میلگرد های آجدار ساختمانی پر مصرف ترین نوع این محصول می باشد. سازه های بتون آرمه که در ساختمان سازی، پل سازی،راه سازی،زیر ساخت های مخازن پتروشیمی بسیار کاربرد دارد و از گرید های مختلف میلگرد که مقاومت های متفاوت دارند با توجه به نقشه های مهندسی مورد استفاده واقع می شود

انواع میلگرد

میلگرد ها با توجه به شکل و میزان آلیاژ دسته بندی می شوند،عبارتند از :

میلگرد ساده(A1)

کاربرد میلگرد ساده در صنایع مختلف بسیار گسترده است. عموما در سایز های 5.5 الی 12 تولید می شود که بیشترین مصرف را دارد. در سازه های ساختمان عموما به عنوان خاموت بندی و در صنعت جهت ساخت پیچ و مهره، قطعه سازی، میخ سازی، ساخت لولا و اتصالات آهنی و …استفاده می شود. به صورت کلی این گرید از میلگرد در سایز های بالا(سایز 12 به بالا) کاربرد زیادی ندارد و عموما تولید نمی شود.

میلگرد آجدار (A2)

میلگرد ها با آج ساده که عموما فرایندی تولید مشابه میلگرد های ساختمانی(A3) دارد. باین تفاوت که در فرایند خنک شدن میلگرد پس از تولید با پاشش آب صورت نمی گیرد و در هوای آزاد خنک می شود. این نوع تولید باعث یکنواختی ساختار میلگرد می شود که نسبت به میلگرد ساختمانی اجتماع کربنی به وجود نمی آید به اصطلاح عموما باعث می شود نسبت به میلگرد ساختمانی مقاومت کمتر و انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد و با توجه به آج دار بودن میلگرد مقاومت خمشی مناسب تری نسبت  به میلگرد ساده(A1) دارد. میلگرد A2 عموما به آج های کوتاه تری  هستند از نظر استحکام نسبت به میلگرد های A1 وضعیت مطلوب تری دارند. از جمله خواصی که مصرف این محصول را کاربردی می کند با توجه به آج مارپیچی مقاومت نسبتا مناسب، انعطاف پذیری مطلوب، قابلیت جوش پذیری که عموما توصیه نمی شود فقط در صورت نیاز انجام می شود.

میلگرد آجدار ساختمانی (A3)

میلگرد A3 پر مصرف ترین میلگرد ساختمانی است. از لحاظ ساختاری با توجه به افزایش میزان کربن و گاها تفاوت سیستم خنک کردن محصول نهایی می توان به میزان سختی محصول بیشتر، انعطاف پذیری و جوش پذیری کمتر نسبت به میلگرد A1 و A2 اشاره کرد. میلگرد A3 عموما در ستون ها و تیر های سازه ها بتونی کاربرد دارد.سایز های در این دسته از میلگرد ها وجود دارد 8 الی 32 می باشد.

میلگرد آجدار (A4)

مستحکم ترین میلگرد که در سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد.با توجه به شکل آج ها این میلگرد بیشترین درگیری را با بتن خواهد داشت و نتیجه آن بیشترین استحکام و مقاومت کششی درسازه های بتنی خواهد بود. عموما کاربرد این محصول در پروژه های بزرگ و یا مناطقی که تغییرت دمایی بالایی دارند استفاده می شود که بتوانند حداکثر مقاومت را در سازه داشته باشند. در کل نسبت به گرید های دیگر میلگرد سختی بسیار بالا (بسیار ترد) انعطاف پذیری و جوش پذیری حداقلی دارد.

 

در کل میلگرد یکی از پر کاربرد ترین کالا های فولادی می باشد که نه تنها در صنعت ساختمان بلکه در صنایعی دیگر همچون خودرو سازی، ابزار آلات، سازه های شهری، ماشین آلات صنعتی و … کاربرد دارد. با توجه به نوع کاربرد و نقشه مهندسی از گرید های مختلف میلگرد استفاده می شود.

با توجه به ازدیاد کارخانه های میلگرددر سراسر کشور کارخانه های متفاوتی در با نام های مختلف وجود دارد که از جمله کارخانه های معروف می توان به کارخانه های ذوب آهن، نیشابور،کویر کاشان، میانه، ابر کوه، سیرجان، امیر کبیر، اروند اشاره کرد.